«Маємо запит на співпрацю з питань ВІЛ/СНІДу. Тому церква повинна надавати якісну допомогу ЛЖВ-спільноті», – Ігор Маяк священник ПЦУ, член координаційної ради у м. Харків.
Загрозливі темпи поширення епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні, змусили багатьох відповідальних та небайдужих людей узятися до складної, проте необхідної справи – боротьби з епідемією та дискримінацією людей з ВІЛ.
Одним із священників, які долучилися до цієї справи став у 2016 році Ігор Маяк.
«Як священник, я маю донести до кожної людини що ВІЛ це ще не катастрофа. Якщо отримати своєчасне лікування, можливо жити з цим довгі роки, як звичайна людина. Але ж для цього потрібно саме своєчасно виявити цю проблему.»
Сьогодні в Україні завдяки міжнародної підтримки діагностика та лікування ВІЛ/СНІДу надається безкоштовно. І справа Церкви донести цю звістку до людей. Крім того, маючи неабиякий вплив на суспільство, священнослужителі спроможні знизити рівень стигматизації та дискримінації щодо людей з ВІЛ-інфекцією.
«Я проводжу бесіди зі своїми прихожанами. Відкриваю їм непрості істини, які зменшують нерозуміння питань ВІЛ/СНІДу. Дехто навіть йде робити тест, щоб перевірити своє здоров’я. Були випадки, коли люди дізнавалися про хворобу після тестування. Це дало їм можливість отримати своєчасне лікування».
Отець Ігор переконаний, що тестування на ВІЛ-інфекцію так само необхідне, як і похід до стоматолога, жіночого лікаря чи будь-яке медичне обстеження. Адже у ХХІ столітті ми навчилися відкидати стереотипи про те, що ВІЛ або туберкульоз, гепатит С – це хвороби соціально безвідповідальних людей – наркоманів, жінок, що надають сексуальні послуги за гроші, алкозалежних.
«Ми маємо бути відкритими для кожного. Не засуджувати, не відштовхувати. Наша задача – прийняти і надати усю необхідну інформацію щодо лікування. Можливо, хтось скаже, що церква не повинна цим займатися. Але люди нам довіряють, приходять до нас з різними запитами та проблемами. То чому ж священники не можуть їм допомогти?».
Для якісного супроводу ВІЛ-позитивних людей, для профілактики епідемії на Харківщині, отець Ігор проходив спеціальні тренінги та навчання, які організовувала Мережа ЕЛЕОС-Україна спільно з партнерами БО “100% життя”.
Крім того, священник активний учасник координаційної ради, де проходять круглі столи та пошуки подолання епідемії ВІЛ/СНІД.
«Маючи невеликий ресурс, нам вдається проводити безкоштовні тестування на ВІЛ. Співпраця з “ХАРКІВСЬКИМ БЛАГОДІЙНИМ ФОНДОМ “ПАРУС” дає можливість відвідувати притулки, тестувати людей, що живуть на вулиці. А також, будучи членом координаційної ради, говорити про стигму і дискримінацію щодо людей з ВІЛ. Так по-троху, ми досягаємо спільної мети – інформування громадян з питань ВІЛ, виявлення інфікованих, надання їм лікування та зниження стигми».
Робота з подолання ВІЛ/СНІДу на Харківщині ведеться щоденно. Лекції в наркодиспансерах, інформаційні кампанії, проведення тестування – усе робиться для того, щоб громадяни нашої країни не боялися лікуватися, а були впевнені, що їх є кому підтримати. Особливо зараз, коли додалася пандемія COVID-19, запит на співпрацю з ЛЖВ-спільнотою зріс. І священники, яких долучають до соціальної роботи, готові виконувати її якісно.