You are currently viewing Молитва – швидка допомога в стресі

Молитва – швидка допомога в стресі

Молитва – це наша бесіда або розмова з Богом.

Саме молитва дозволяє християнам відчути радість присутності Бога в нашому житті. Для людини, яка молиться, Бог – не абстрактна ідея, але знайома і улюблена Особистість, що йде з людиною по життю, оберігає, допомагає і застерігає.

Допомогти людині, включно із її можливістю справлятися у кризових ситуаціях на її духовному шляху, є невід’ємною частиною соціального служіння кожного священнослужителя, зокрема медичного капелана.

Коли немає можливості швидко звернутися до спеціаліста в разі настання «гострих станів» капелан може додатково радити молитися окремими вибраними псалмами, які називають іноді «псалмами швидкої кризової допомоги та захисту».

Найчастіше рекомендованими піснями Давида є 90, 50 псалми. Проте о. Сергій Кирилюк, медичний капелан та лікар-психіатр, керівник Реабілітаційного єпархіального відділу при Львівсько-Сокальській єпархії ПЦУ, радить додати ще й 26 псалом. І наголошує, що молитися варто словами цих псалмів зворотно: 26-50-90.

Псалом 26, як початковий у цій «кризовій тріаді» псалмів, має цілісно заспокоюючий характер. Змістовно псалом відкидає геть наші тривоги і підводить до наступного важливого кроку.

Далі 50 псалом, який є «переміною розуму» та сповіщає нам радість спасіння. Власне «переміна розуму» і є найбільш наближене до того, що мало би відбуватися в часі «кризової терапії»: адже лише змінивши хід думок, можемо вийти із застресованого стану та мати можливість йти далі.

І нарешті 90 псалом. Він повертає здатність дякувати та вселяє надію.

«Молитовну підтримку можна розглядати як ліки для хворої душі. І лише від нас самих залежить, скористатися цими ліками, чи ні» – говорить отець Сергій.

Також про силу молитви висловився і автор книги «Як подолати неспокій і почати жити» Дейл Карнегі.

Він каже, що молитва задовольняє три основні психологічні потреби усіх людей, незалежно від того чи вірять вони у Бога.

  1. Молитва допомагає нам висловити те, що нас турбує. Майже неможливо вирішити проблему, поки вона невиразна, себто несформульована. Якщо ми просимо допомоги у вирішенні проблеми – навіть у Господа, – ми повинні вбрати її у слова.
  2. Молитва дає нам відчуття того, що ми розділили свій тягар. Нам здається, що ми не самі. Мало хто може витерпіти найтяжчі випробування, найгірші печалі лише за рахунок власних сил. І якщо нам немає з ким поговорити, ми завжди можемо звернутися до Бога.
  3. Молитва активізує принцип дії. Це перший крок на шляху до вчинку. Всесвітньо відомий вчений доктор Алексіс Каррель сказав: «Молитва – найпотужніша форма енергії, яку може генерувати людна». То чому нею не скористатися?»

Тож молитва слугує ліками для душі. Вона дозволяє заспокоїтися, змінити свої думки в інше русло та почати діяти і справлятися із ситуацією, яка виникла.

Чи не цього прагнуть пацієнти, які дізнавшись про важке чи смертельне захворювання, не можуть справитися з емоціями та переживаннями?

Головне, щоб поруч була людина, яка знає як допомогти і підтримати, коли страх та неспокій сковує і заважає жити. Важливо, щоб в стінах лікрані лікували не тільки тіло, а й зцілювали душу.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Впровадження професійного капеланства в охороні здоров’я України» завдяки підтримці Міжнародного Фонду «Відродження».