You are currently viewing На Буковині долають стигму і дискримінацію щодо ВІЛ

На Буковині долають стигму і дискримінацію щодо ВІЛ

На Буковині команда проєкту “Позитивна віра” розпочала ряд інформаційно-просвітницьких зустрічей із релігійними громами.

Дані зустрічі стосуються тематики ВІЛ/СНІД та покликані подолати стигму і дискримінацію щодо людей, які живуть з позитивним статусом.

Знаємо, що соціально значущі захворювання в людей викликають багато страху та упереджень. Зазвичай так відбувається у випадку, коли люди мало знають про якийсь факт чи явище. Так само й з ВІЛ. Більшість вірян храмів – це люди старші середнього віку та літні люди. І вони точно пам’ятаю картинки із 90-их та нульових років, на яких величезними літерами писали про те, що ВІЛ – це чума.

Координаторка проєкту Наталія Гейман та спеціалістка з моніторингу та оцінки Олена Танасійчук, розуміючи фактори, які заважають здолати епідемію та знизити градус стигми і дискримінації щодо людей, що живуть з ВІЛ, проводять інформаційно-просвітницькі зустрічі серед релігійних громад.

Цього разу зустріч провели на Буковині для парафіян храму Святого Рівноапостольного князя Володимира Чернівецької єпархії ПЦУ. В проведенні зустрічі посприяв настоятель Храму – отець Іван Занкович.

Говорили про достовірну інформацію, яка стосується захворювання. Розповідали про шляхи зараження, про засоби захисту від вірусу та спосіб життя, який попереджує зараження та поширення ВІЛ.

Отець Іван, в свою чергу, навів приклади з Біблії, де Ісус Христос відвідував людей, які були вигнані з міста через свої соціальні статуси та захворювання.

“Безумовна любов Ісуса до кожної людини дає привід задуматися, а чи наслідуємо ми Його? Чи є такими ж безумовно люблячими та готовими прийти на допомогу будь-кому? Чи можемо духовно підтримати особу, якщо знаємо, що вона живе з ВІЛ, найбільш стигматизованим захворюванням? Перш за все питаю я це в себе, в священника”, – зізнається отець Іван. – І якщо священник буде дискримінувати людину щодо її статусу, то що він може дати вірянам? Вони ж довіряють священнослужителю, подекуди й наслідують його”.

Парафіяни уважно слухали священника та координаторку. Вони задавали запитання та намагалися зрозуміти всю ситуацію. Разом учасники зустрічі знаходили відповіді і на життєвих прикладах встверджувалися в тому, що дискримінація не призводить ні до чого доброго.

Минулого року такі інформаційні зустрічі проводлися переважно серед військовслужбовців. Але цьогоріч команда проєкту “Позитивна віра” вирішили, що уваги заслуговують і релігійні спільноти.

“Православна Церква України займає високий відсоток довіри серед суспільства. На початку 2022 року Центр Разумкова, згідно результатів соціологічного дослідження «Релігія і Церква в українському суспільстві: 2000-2021 рр.», повідомили про те, що Блаженнійшому Митрополиту Київському і всієї України Епіфанію довіряє 49,7% громадян України. Це гарний результат і можливість висловитися Церкві щодо питань, які є надто важливими для суспільства. У світі вже десятки років підряд представники церков та релігійних організацій працюють із питанням подолання епідемії ВІЛ/СНІД та адвокатують цю тему на загал. Саме завдяки священнослужителям рівень стигми і дискримінації щодо людей, які живуть з ВІЛ значно нижчий, ніж в країнах колишнього СРСР. І ми, командою, вирішили працювати зі священниками, розповідати їм правдиву інфомрацію про ВІЛ/СНІД, а вони, в свою чергу, нестимуть її далі до прихожан” – розповідає координаторка проєкту “Позитивна віра”.

Команда проєкту планує залучити до подолання стигми і дискримінації щодо людей, які живуть з ВІЛ, якомога більше священників та вірян. Адже тільки працюючи комплексно – громадянське суспільство, релігійні організації та державні установи, можна досягти хороших результатів та подолати епідемію, яка забирає здоров’я та життя велику кількість людей на планеті.

За даними Центру Громадського здоров’я України в квітні 2022 року в Україні офіційно зареєстровано 834 нові випадки ВІЛ-інфекції*, у 196 пацієнтів діагностовано СНІД, а 74 людини померли від СНІДу.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Мобілізація суспільства для подолання стигми, дискримінації та протидії насильству щодо людей з ВІЛ та представників КГ”. Даний проєкт впроваджується Мережею “ЕЛЕОС-УКРАЇНА” за фінансової підтримки БО “100 % життя”.