Синодальне управління соціального служіння ПЦУ «Елеос-Україна» за підтримкиJohanniter International Assistance з липня 2024 року реалізує проєкт «Дорога надії». Ініціатива стала символом підтримки та допомоги для тисяч людей, які постраждали від війни в Україні.
Завдяки тісній співпраці з місцевими органами влади та надійними партнерами, проєкт досяг значних успіхів у Сумській, Харківській, Дніпропетровській та Донецькій областях, де він активно впроваджується. Команда «Елеос-Україна» змогла надати своєчасну та ефективну допомогу тим, хто найбільше її потребував.
Далі — ключові досягнення «Дороги надії» протягом липня-грудня 2024 року.
Сумська область
Наразі в Сумській області проживає 93 140 внутрішньо переміщених осіб, з них 22 210 дітей та 231 особа з інвалідністю. Найбільшу групу (64,2% ВПО) у місті складають родини, які переселилися з прикордонних районів Сумської області.
Для ефективної реалізації проєкту в цьому регіоні «Елеос-Україна» уклала меморандум про співпрацю з Сумською обласною радою, Обласним клінічним медичним центром соціально небезпечних захворювань та Першим гуманітарним штабом.
Одна з послуг, яку надають, — відновлення документів, адже це важливий крок для отримання доступу до державних послуг, зокрема медичної, соціальної та гуманітарної допомоги, а також відновлення житла.
Основними причинами втрати документів є їх знищення під час пожеж у будинках, спричинених ракетними ударами, або втрата під час екстреної евакуації. Особливо часто за допомогою звертаються багатодітні родини, які хочуть евакуюватися за кордон, але не можуть отримати паспорти для всіх членів сім’ї.
«Елеос-Україна» співпрацює з Центром надання адміністративних послуг (ЦНАП), який направляє до них людей, які втратили паспорти. Попит на цю послугу значно перевищив початкову квоту.
У рамках проєкту «Дорога надії» «Елеос-Україна» також систематично проводить евакуацію людей із прикордонних населених пунктів Сумщини. З серпня по грудень евакуювали 108 осіб. Серед них — понад 25 дітей з опікунами.

Діти є найбільш вразливою групою в умовах війни, оскільки вони не можуть захистити себе від обстрілів, мін та інших небезпек. Евакуація є єдиним способом забезпечити для них безпечне середовище, де вони можуть жити без постійних загроз для свого життя.
Харківська область
У Харківській області, де наразі проживає понад 520 тисяч ВПО, проєкт активно співпрацює з Регіональним гуманітарним координаційним центром для організації евакуації та розселення людей.
У плануванні маршрутів евакуації беруть участь представники поліції та екстрених служб.
Налагоджена співпраця з головою Дергачівської громади, яка розташована за 30 км від кордону з Росією. Громада безкоштовно надала склад для зберігання гуманітарної допомоги, що значно спрощує її розподіл. Зокрема, її доставляють до населених пунктів, що розташовані поблизу лінії фронту та зазнають щоденних обстрілів: Руська Лозова, Козача Лопань, Великі та Малі Проходи, Прудянка, Слатине, Токарівка. Допомога в цих районах залишається критично важливою.
За липень-грудень допомогу у вигляді продуктових наборів, аптечних сертифікатів, підгузків та дитячого харчування отримали понад 2716 осіб.
Одна з головних проблем Харківщини — примусове вилучення документів у людей під час окупації. Тому у рамках проєкту «Елеос-Україна» також продовжує надавати юридичні послуги для відновлення ID-карток та закордонних паспортів, що є важливими для доступу до соціальних виплат і компенсацій за зруйноване житло. Особливу увагу приділено сім’ям із дітьми. Наприклад, всі вихованці дитячого будинку сімейного типу в селі Безруки отримали закордонні паспорти.
Також з листопада по грудень 260 мешканців прифронтових сіл Харківщини отримали стоматологічну допомогу в Дергачівській центральній лікарні. Оскільки ці послуги не покриваються національною системою медичного страхування, це стало критично важливим для:
- людей похилого віку (60+) та осіб з інвалідністю, які не мають фінансових можливостей для лікування;
- жителів Дергачівської громади, яка зазнала значних руйнувань і тривалий час була окупованою.
Завдяки співпраці з лікарнею стоматологічні послуги стали доступними, що значно покращило рівень медичного обслуговування.
Дніпро
Команда«Елеос-Україна» у Дніпрі складається з людей, які двічі пережили вимушене переселення. У 2014 році вони евакуювалися з Донецька до Маріуполя, а у 2022 році — з Маріуполя до Дніпра. Власний досвід допомагає їм краще розуміти потреби клієнтів та надавати ефективну підтримку.
Всього допомогу у Дніпрі за липень-грудень 2024 року отримали 3 313 осіб, серед яких сім’ї з дітьми, люди похилого віку та особи з інвалідністю. До пакетів допомоги входили продуктові набори, засоби гігієни, аптечні ваучери, дитяче харчування та підгузки.
Крім того, надано 95 юридичних консультацій з питань відновлення документів, виплат пенсій та оформлення компенсацій за пошкоджене житло.
Одним із основних викликів у регіоні стало закриття понад 39 гуманітарних центрів, що значно обмежило доступ до допомоги. Наступ у Донецькій області спровокував нову хвилю переселенців. Однак завдяки проєкту «Дорога надії», хаб у Дніпрі залишився єдиним стабільно функціонуючим центром, що дозволило забезпечити підтримку людей.
Популярною у Дніпрі також стала послуга з надання юридичних консультацій, зокрема відновлення ID-карток та закордонних паспортів. Лише за грудень у Дніпрі було відновлено 39 документів.
Завдяки комплексному підходу та широкій співпраці, команда Дніпра продовжує надавати критично важливу допомогу ВПО, які постраждали від війни.
Донецька область
Регіональна команда там співпрацює з Костянтинівською міською територіальною громадою, координуючи список осіб, які потребують допомоги.
Протягом липня-грудня 450 людей отримали допомогу у межах проєкту, зокрема:
- 400 продуктових наборів;
- 400 наборів гігієни;
- 298 пакетів підгузків.
Костянтинівка щодня зазнає обстрілів, оскільки знаходиться лише за 7 км від лінії фронту, тому гуманітарна допомога тут є вкрай необхідною.
Висновки
Розподіл гуманітарної допомоги в рамках проєкту «Дорога надії» розпочався у серпні 2024 року. Станом на 31 грудня 2024 року ініціатива досягла 100% цільового показника охоплення клієнтів.
- 9 999 осіб — загальна кількість обслугованих клієнтів
- 8 684 особи — кількість унікальних клієнтів
Регіональні команди «Елеос-Україна» стали ключовим партнером для військово-цивільних адміністрацій, що дозволило значно покращити координацію допомоги. Тісна співпраця з місцевими громадами забезпечує:
- Доступ до найбільш уразливих категорій населення — це дозволяє надавати допомогу адресно, тим, хто її найбільше потребує.
- Ефективну оцінку потреб і збір даних, що сприяє покращенню надання гуманітарних послуг.
- Посилену підтримку ВПО та населення, яке постраждало від війни, особливо в прикордонних районах, де кількість гуманітарних організацій обмежена.
Чим ближче до кордону, тим менше працює гуманітарних місій, що робить присутність «Елеос-Україна» критично важливою для забезпечення життєво необхідної допомоги.
Проєкт «Дорога надії» демонструє високу ефективність та актуальність у підтримці ВПО та вразливих верств населення.