Отець Даніель Галушко, в хіротонії отець Петро, мешкає на Львівщині з 2022 року. Разом із дружиною, після повномасштабного вторгнення ворожих військ в місто Маріуполь, вони змушені були тікати з рідного дому, покладаючись лише на волю Божу та Його провидіння.
Дні та ночі під гучні бомбардування, артообстріли тягнулися вічністю. Відсутність світла, їжі та води загартували подружжя й ще більше утвердило в тому, що Бог їх любить і в нього на них інші плани. Не загибель від ворожих куль – ні – служіння людям, в тому числі, таким самим як вони, вимушеним переселенцям.
Переїхавши на Львівщину подружжя продовжило своє соціальне служіння для людей в біді, якому вони присвячували багато часу ще в Маріуполі при храмі Петра Могили, де годували безпритульних, самотніх літніх людей та інших потребуючих.
Ставши частиною команди Мережі «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» священник розпочав працювати із вимушеними переселенцями, що проживають у місті Лева, надаючи їм гуманітарну допомогу у вигляді продуктових сертифікатів. Щомісяця 400 родин, які змушені були покинути свої домівки та шукати захисту далеко від рідного краю, мали змогу отримати сертифікат на 1200 гривень та хоч трохи полегшити своє становище. Така благодійна ініціатива стала можливою завдяки фінансовій підтримці німецької волонтерської організації Йоганітер.
Та окрім щомісячної комунікації з людьми і допомоги їм пережити непрості часи, священник також долучився й до іншого виду служіння – проведення інформаційних зустрічей щодо подолання епідемії ВІЛ/СНІД та протидії стигмі і дискримінації стосовно людей, які живуть зі складними соціально значущими захворюваннями.
Спершу для майбутніх священників, згодом і для самих переселенців в місцевих шелтерах отець Петро проводив тематичні зустрічі та вів дискусії в сфері громадського здоров’я.
«Для кожної з аудиторій потрібно шукати саме ті слова, які дадуть цілковите розуміння що таке соціально значущі захворювання, хто такі люди, які хворіють на ці складні захворювання, хто такі ключові спільноти та як з ними працювати, спілкуватися, жити. Для майбутніх священників Львівської православної богословської академії – цими словами є уривки з Біблії, в яких розповідалося про служіння Ісуса людям, про ставлення Христа до прокажених, до нечестивих чи важкохворих. Для вимушених переселенців – це прості життєві історії, достовірні факти, які дають чітке розуміння, що ВІЛ – це не та хвороба, яка передається через побут, що не завжди людина, яка живе з ВІЛ – це представник маргінальної групи чи особа з ризикованим способом життя», – розповідає отець Петро.
Священник зізнається, що тема ВІЛ/СНІД є досі табуйованою і розговорити людей на початку зустрічі буває дуже складно. Жахалки, які впродовж десятиліть друкували на плакатах і розміщували в різних громадських місцях, не могли не залишити глибокий слід в людських головах. Але теперішній час – це зовсім інша епоха, інші шляхи зараження, більш прогресивні методи діагностики та лікування.
Війна, яка зараз знищує українські міста, забирає людські життя, руйнує сім’ї, калічить долі, негативно впливає й на поширення ВІЛ-інфекції серед цивільного населення. Сексуальне насильство зі сторони російських військових, травмування, важкі поранення – це є прямі загрози для передачі ВІЛ-інфекції, а руйнування медичних закладів, сервісних центрів – це обмеження доступу пацієнтів до життєвоважливих ліків.
За таких умов, окрім медичної та соціальної підтримки, велика кількість людей потребує й моральної та духовної підтримки. І ця підтримка повинна складатися з абсолютної любові, прийняття і готовності допомогти пройти усі випробування долі.
«Священники, як провідники Божої любові, як посередники між Богом і людьми, мають завдання підтримати кожну людину, яка звертається до них за допомогою. Це можуть бути знедолені, безпритульні, хворі на складні захворювання та мати фізичні вади. Але жодна із особистісних характеристик не може бути перепоною для отримання духовної підтримки, змістовної поради та можливо навіть перенаправлення в інші структури за потреби. І щоб не боятися невідомого, щоб не відкидати того, хто прийшов за порадою, допомогою, підтримкою, кожен священник повинен бути освічений в багатьох соціальних питаннях, не тільки в Богослів’ї та догмах, а й в питаннях громадського здоров’я, паліативного служіння» – стверджує отець Петро (Даніель Галушко)
До слова, впродовж 2023 року священник провів 50 інформаційних зустрічей на Львівщині для майбутніх священників, волонтерів та вимушених переселенців, в тому числі в прихистку «Твоя опора».
Загалом же в рамках проєкту «Віра за життя», що реалізується Мережею «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» за підтримки БО «100 % життя» проведено 250 таких зустрічей на Львівщині, Івано-Франківщині, Дніпропетровщині, Одещині та в Києві. Понад 2500 осіб стали більш обізнанішими в тематиці соціально значущих захворювань та можуть підтримати людей, які зіштовхнулися зі складним захворюванням.
В час тяжких випробувань одними із тих, хто першими простягає руку допомоги для людей, які опинилися в біді, є священники та релігійні спільноти.
Тож, сповідуючи Божі заповіді, діючи за покликом серця, наслідуючи самого Ісуса Христа, будьмо добрішими і милосерднішими до тих, кому пощастило менше та на чию долю випали складні хвороби й всілякі життєві негаразди.
Проведення інформаційних зустрічей та здійснення соціального служіння у Львові стало можливим також завдяки всесторонньому сприянню Митрополита Львівського і Сокальського Димитрія.