You are currently viewing Невидимі стосунки: стигма і дискримінація дискордантних пар

Невидимі стосунки: стигма і дискримінація дискордантних пар

В суспільстві все частіше говорять  про необхідність подолання стигми і дискримінації ВІЛ-інфікованих, оскільки вже є розуміння, що ВІЛ-інфекція – це всього лишень хвороба, яка піддається лікуванню. Це не смертний вирок і не стигма. Це спосіб життя, який потребує системного прийняття ліків та ведення здорового способу життя.

Якщо ВІЛ-інфіковані на слуху, то про дискордантні пари говорять дуже мало, адже самі пари якомога ретельніше приховують свої стосунки і статус. Що насправді викликане саме наявністю в суспільстві дискримінації щодо ВІЛ-інфікованих та їхніх близьких.

Для початку розберемося що це за пари.

Дискордантними парами вважаються ті пари, в яких один із партнерів ВІЛ-позитивний, а інший – ВІЛ-негативний.

Багато дискордантних пар відчувають себе самотніми та ізольованими від інших людей і світу загалом. Вони постійно стикаються з нерозумінням з боку друзів, сім’ї і суспільства в цілому. Потрібно пам’ятати, що такі пари надзвичайно потребують підтримки. А їхній життєвий досвід має велику цінність для оточуючих.

Одна з головних проблем, які заважають ефективному спілкуванню у такій парі, – це страх втратити кохану людину. Існують й інші непрості питання: перспективи спільного майбутнього та відносини зі зовнішнім світом. Нерідко партнери уникають розмов на ці теми.

У Центрі СНІДу консультування здійснюється на постійній основі. Кількість дискордантних пар тільки за останні 3 роки зросла в 3 рази і на сьогоднішній день становить близько 1800 пар.

Сьогоднішні партнери в дискордантних парах (де тільки у одного із статевих партнерів є ВІЛ-інфекція) — це дорослі успішні люди, які зіткнулися з проблемою ВІЛ-інфекції.

Приклади спостереження пацієнтів в Центрі свідчать про високий ступінь довіри у пацієнтів до фахівців, про прихильність і необхідності отримання консультацій. Центр СНІД особливе лікувально-профілактичний заклад, з яким пацієнтів найчастіше пов’язують багаторічні відносини. І дуже важливо, щоб пацієнти при своєчасному зверненні отримували адекватну і кваліфіковану допомогу.

Як правило, життя в такій парі ділиться на до- і після діагнозу. ВІЛ-негативні партнери, відчуваючи необхідність в отриманні своєчасної та якісної інформації для підтримки свого ВІЛ-позитивного партнера, активно звертаються за допомогою в Центр СНІД. З огляду на вікові та соціальні особливості і тенденції епідемії останніх років, потреба в такій допомозі зростає.