6 жовтня 2017 року, до Всесвітнього дня паліативної допомоги, на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла благодійна відкрита вистава “Оскар і Рожева пані”, виконана за мотивами всесвітньо відомого роману сучасного французького письменника та драматурга Еріка-Емануеля Шмітта.
Вперше читання п’єси відбулося на території монастиря під відкритим небом. Під час вистави у Михайлівському можна було зробити благодійний внесок на розвиток паліативної допомоги в Україні.
“Проект “Оскар і Рожева Пані” за весь період свого існування показав 46 вистав у різних містах України. Проектом під час гастролей зібрано 1 023 398 грн, які передано на потреби важкохворих паліативних дітей у містах, де працюють виїзні бригади та в онкогематологічні відділення, – розказує заслужена артистка України Ірма Вітовська, яка виконує роль Рожевої Пані. – Ми ставили за мету дати імпульс українському суспільству до реального усвідомлення гірких проблем дітей, які так само як і шміттівський хлопчик, тяжко переживають кожен свій день. Ми хочемо, аби у суспільстві відбувалась ця дискусія і ми хочемо бачити реальні зрушення у підходах до надання паліативної допомоги на державному рівні”.
Вистава стала преамбулою до публічної дискусії щодо стану паліативної допомоги у Києві та Україні. До дискусії запросили представників Кабінету Міністрів України, місцевої влади, представників Церков і релігійних організацій, провідних громадських діячів, експертів та всіх, хто був присутній на виставі. Захід також відвідала в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. Українську Православну Церкву Київського Патріархату представляли голова Відділу соціального служіння і благодійності архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій, заступник голови Відділу соцслужіння, голова “ЕЛЕОС-УКРАЇНА”протоієрей Сергій Дмитрієв, представники єпархіальних відділів соціального служіння і благодійності.
“Нажаль, Київ – одне з найгірших міст в Україні за рівнем паліативної допомоги. Показник охоплення послугами у столиці лише на рівні 4-5%, порівнюючи з 14-15% в середньому по країні. Цьому є кілька причин. По-перше, вiдсутнiсть полiтичної волі та розуміння великої потреби у сервісах паліативної допомоги для населення в м. Києві, – говорить Ксенія Шаповал, менеджер Програмної ініціативи Громадське здоров’я МФ “Відродження”. – З іншого боку – нерозуміння і необізнаність своїх прав населенням, зокрема щодо права на гідне та безболісне завершення життя”
Сьогодні є розроблена Програма розвитку паліативної допомоги у м. Києві на 2017-2021 роки. Вона впроваджує нові підходи щодо регулювання та фінансування заходів з паліативної допомоги задля рівномірної доступності послуг з паліативної допомоги людям з різними типами захворювань. Однак Програма ще не затверджена міською владою Києва. У той же час, подібні прогресивні програми вже впроваджуються у Львові, Одесі, Івано-Франковську.
Серед інших причин, які роблять Київ містом із застарілими підходами до паліативних послуг є відсутність виїздних бригад надання паліативної допомоги на дому, недостатність дитячих ліжок для надання спеціалізованої стаціонарної паліативної допомоги та відсутність належної кількості ліжок для надання спеціалізованої стаціонарної паліативної допомоги дорослим. Також неприйнятним є те, що серед медичних та соціальних працівників зустрічається відсутність необхідних знань та навичок щодо методів та принципів надання паліативної допомоги, а призначення сильнодіючих знеболювальних засобів відбувається не відповідно до клінічних протоколів лікування хронічного болю.
“Тут присутні люди, котрі можуть вплинути на ситуацію з паліативною допомогою в країні. Окрему увагу ми хочемо привернути на той факт, що українська столиця не має програми розвитку паліативної допомоги. Ми сподіваємось, що сьогоднішня подія актуалізує це питання, та стане відправною точкою для впровадження Програми розвитку паліативної допомоги у 2017-2021 роках. Програма вже розроблена, її треба тільки прийняти і дати людям не тільки надію, дати їм можливість і гарантію гідного догляду і підтримки”, – підводить підсумок заступник голови Відділу соціального служіння і благодійності протоієрей Сергій Дмитрієв, голова “ЕЛЕОС-УКРАЇНА”.