You are currently viewing Конференція «Віра за життя – 2024»: релігійні громади об’єднали зусилля для боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД і подолання стигми

Конференція «Віра за життя – 2024»: релігійні громади об’єднали зусилля для боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД і подолання стигми

18 грудня відбулася конференція «Віра за життя – 2024», присвячена подоланню епідемії ВІЛ/СНІД та протидії стигмі і дискримінації.

Захід відбувся в офісі ЮНЕЙДС в Україні.

Участь у події взяли близько 50 учасників, як офлайн, так і онлайн. Серед них — представники Церков, релігійних і громадських організацій, державних структур, духовних навчальних закладів, освітяни, волонтери, військові капелани.

Спікерами були:

  • Сергій Дмитрієв, виконавчий секретар Комісії з питань соціального служіння ВРЦіРО, заступник голови Синодального управління соціального служіння «Елеос-Україна»; 
  • Наталія Салабай, представниця Офісу ЮНЕЙДС в Україні; 
  • Ірина Короєва і Любов Кравець, представниці Секретаріату Національної ради з ВІЛ/ТБ, МОЗ України;
  • Наталія Нізова, професорка, членкиня Стратегічної  групи ВООЗ з питань ВІЛ, ІПСШ та гепатитів та Європейського Комітету ВООЗ з валідації елімінації передачі ВІЛ, сифілісу та гепатитів від матері до дитини;
  • Ярослав Рохман, голова Комісії у справах душпастирства охорони здоров’я Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ;
  • Наталя Шуліка, заступниця директора Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ; 
  • Тарас Злиденний, обласний позаштатний спеціаліст по спеціальності «Наркологія» та «Психіатрія», регіональний координатор замісної підтримувальної терапії у Сумській області, священик ПЦУ;
  • Микола Горгула, керівник Шелтеру святої Ольги на Івано-Франківщині;
  • Людмила Клос, докторка філософії, асистентка кафедри мікробіології та паразитології, з основами імунології НМУ ім. О. Богомольця.

Модерував захід Віталій Клос, професор кафедри церковно-практичних дисциплін, доктор наук із богослів’я.

На заході обговорювали питання:

  • Подолання стигми і дискримінації людей, які живуть із ВІЛ (ЛЖВ), у контексті бойових дій, а також роль релігійних організацій у боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІД.
  • Впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я: досягнення та перспективи.
  • Інфекційні хвороби у Збройних Силах України та роль капеланів у подоланні стигматизації.
  • Реагування на виклики, пов’язані з поширенням інфекцій, що передаються статевим шляхом, ВІЛ і гепатитів під час війни.

«Стигма руйнує життя. Під час війни це особливо видно: люди з ВІЛ, гепатитом чи іншими захворюваннями стають об’єктами звинувачень замість підтримки. Наша відповідальність — бачити не гріх, а людську гідність, надавати допомогу та працювати над профілактикою, щоб зберігати життя кожного», — наголосив Сергій Дмитрієв.

Під час заходу також презентували два дослідження:

«Роль релігійних організацій у подоланні стигми та дискримінації є дуже важливою. Вони не лише називають проблеми своїми іменами, а й допомагають у створенні партнерств із державними й міжнародними інституціями. Це сприяє збереженню духовного потенціалу й ментального здоров’я нації, що є критично важливим у часи війни», — розповіла Наталія Нізова.

Конференція відбулася в рамках проєкту «Залучення релігійних громад та організацій до боротьби зі стигмою та дискримінацією ЛЖВ та представників уразливих спільнот», реалізованого ГО «Елеос-Україна» за підтримки БО «100% життя».